Avrupa”nın keşfi

Günümüz dünyasında artık coğrafya eğitimi yeni teknolojiler arasında temelli öğrenim, drawback çözmeye yönelik eğitim, standart temelli öğretim programları ve sürdürülebilirlilik eğitimi gibi yaklaşımlarla bir canlanma ve gençleşme sürecini yaşamaktadır. Kudüs, tarihin ve coğrafyanın kilit taşı olarak, bir Müslümanın seyahatlerinin ana durağı, belki de başlangıç noktası olmalı. Kudüs’ü görmeden ve çözmeden ne Ortadoğu, ne uluslararası dengeler, ne de İslâm tarihi tam anlamıyla özümsenebilir. Kudüs ne kadar çabuk görülürse, ufkumuz da kadar hızlı açılacaktır. YuksekOgretimK değil, Coğrafya öğretmenlerinin bir araya gelip tepkisini yüksek sesle ortaya koymaması da kabul edilebilir değildir. Anlaşılan herkes halinden memnun, bencil davranışlarınızın hayatta karşınıza çıkabileceğini bilin.

Biz de Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü olarak, Coğrafya bilimi için çalışmayı idealist ilkelerle hedef edinmiş ve bu ilkelerle çalışacak Coğrafyacılar yetiştirmeyi amaçlayan bir bilim topluluğuyuz. vi ”Jeopolitik”, Alman coğrafyacı Ratzel’in görüşleriyle ifadesini bulan bir siyasi coğrafya terimi ve yaklaşımı olarak Alman militarizmi, Nazi ırkçılığı ve siyasi coğrafyanın kesişiminde yer alan bir terim olarak, yayılmacı ve işgalci doktrinlerin felsefi arka planı olmuştur.

Endülüs’te de, tıpkı Balkanlarda olduğu gibi, hikâye geniş bir coğrafyaya dağılmış durumda. Sadece Gırnata (Granada), Kurtuba (Cordoba) ve İşbiliyye (Sevilla) gibi ana durakları değil, bunların arasındaki küçük durakları da gözetmek gerekiyor. Endülüs’ün Balkanlarla bir başka benzerliği de şu: Tek sefer, asla yetmiyor. 2.Göksu Nehri: Coğrafyacıların Gallus adıyla andıkları bu dere Galler’in Gallos ırmağından ayrıdır. Bursa il sınırları içinde doğar ve Osmaneli ilçe merkezine 6 km uzaklıkta, yapımı Mimar Sinan’a ait olan kemerli Taş köprünün hemen altında Sakarya nehrine dökülür.

2.TANOĞLU, A., 1964, Coğrafya Nedir, İ. Ü. Coğr. Enst. Derg., 14,3 – 14, İstanbul. Ebru Özkan, 18 Kasım 1978’de Ankara’da doğmuştur. Temel eğitimlerini Ankara ilinde aldıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesine giderek buradan başarılı bir şekilde mezun oldu. Muhteşem olmasa da Coğrafya bilgin ortalamanın çok üstüne. Yüksek ihtimalle lise bilgilerin hala taze olduğu için fazla zorlanmadın. Biraz okuyup biraz daha gezersen daha yüksek seviyelere çıkabilirsin.

Üzerinde yaşadığımız topraklar bizi her zaman şekillendirdi. Savaşlar, iktidar, siyaset ve artık yerkürenin neredeyse her yerini işgal eden halkların sosyal gelişimi, coğrafyanın etkisiyle biçimlendi. Coğrafya alanında kendini geliştirmiş ve alanına hâkim öğretmenler ve araştırmacılar yetiştirmektir. Irak işgali, Suriye savaşı, DEAŞ, PKK projesi, 15 Temmuz ve bu yeni Arap dalgası” yüz yıl sonra coğrafyamıza yönelik büyük senaryonun, harita çalışmasının parçasıdır. Yüz yıl önceki cepheler kuruluyor. Oysa sanılanın aksine, hepimiz aynı gemideyiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*