Bir bilim olarak coğrafya: yeni bir araştırma gündemi

1950’lerin başlarında iki büyük ciltte coğrafyanın doğası ile ilgili daha önce belirlenmiş görüşler ortaya kondu: Yirminci Yüzyıl Coğrafyası (1951), Griffith Taylor tarafından düzenlendi ve Amerikan Coğrafyası: Envanter ve Prospekt (1954), Preston tarafından düzenlendi James ve Clarence Jones. Bununla birlikte, o zamana kadar Kuzey Amerika ve Birleşik Krallık’ta disiplinin baskın yönelimi ile artan bir huzursuzluk yaşandı. Dikey (ya da toplum-çevre) ilişkilerini aşırı vurgulamak ve hareket ve değişimin çok önemli olduğu toplumları karakterize eden yatay (ya da mekansal) ilişkileri görmezden geldiği görülmüştür. Coğrafyacıların, çevresel çerçevelerdeki ekonomik, sosyal ve politik faaliyetlerin mekansal organizasyonuna daha fazla dikkat etmesi gerektiği savundu. George Kimble’ın ifade ettiği gibi çok fazla çaba harcandı,önemli olmayan alanların etrafında var olmayan sınırları çizme… havadan havadan manzarayı, sınırları değil gözlemciyi etkileyen bağlantılar.
Alan işlevsel örgütlenmesinin çalışmaları, hem kendi çıkarlarına hem de değerlerine bağlı olarak başlatılmıştır; Bir öncü Robert Dickinson, kasaba ve şehirlerin çevresindeki fonksiyonel bölgelerin bölgesel ve yerel yönetim alanlarını tanımlamak için kullanılması gerektiğini savundu.

Bölgeleri tanımlama yöntemlerinin, diğer disiplinleri karakterize eden bilimsel yaklaşımlarla aynı hizada olmadığına dair artan bir inanış vardı. Bazıları coğrafyacıların savaş çabalarına iyi katkı sağlamadıklarını düşünüyorlardı: 1948’den 1955’e kadar Chicago Üniversitesi (ve daha sonra Carnegie Vakfı’nın başkanı) olan bir coğrafya profesörü olan Edward A. Ackerman, ABD hükümetinin istihbaratında çalışanların hizmet, materyalleri hakkında yalnızca zayıf bir anlayışa sahipti ve onları “yayınladıkları konularda az ya da çok amatör” olarak tanımladı. Coğrafyacıların yalnızca doğa bilimlerini değil, aynı zamanda sosyal bilimlerin çoğunu da takip etmeleri gerektiğini ve daha fazlasını benimsemeleri gerektiğini savundu. sıkı araştırma prosedürleri.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*