Dünyanın Başlangıcı ve kıtalardaki değişiklikler

ÇORUM’daki evinde ölü bulunan coğrafya öğretmeni, 30 yaşındaki Çağlar Ulaş Kara, bugün gözyaşları arasında toprağa verildi. Coğrafya, sıkıcı ve işe yaramaz bir disiplindir.” Yves Lacoste, akademik ve mesleki hayatı boyunca işte bu argümanla mücadele etmiştir. Üstelik bu, hayli güçlü bir akıntıya karşı kürek çekerek yürüttüğü bir mücadeledir: Coğrafyanın bütünüyle sıkıcı ve işe yaramaz” olduğu öğrenciler arasında genel kabul gördüğü gibi, coğrafyacıların da büyük bölümü bu disiplini iklim-nehirler-bitki örtüsü-nüfus-tarım” ve benzerine ilişkin kuru bilgilerin arasına sıkıştırılmış ölü bir disiplin haline getirmiştir. Oysa coğrafya Lacoste’a göre bütünüyle siyasi bir alandır.

ERER şöyle özetlemiştir : Bölgesel Coğrafya Sistematik Coğrafya bilgileri işığında, belli bir mekan için topluca bir sentez yapmak ve bu mekana ait renk ve karekterleri tayin edebilmekten ibarettir ). Öyleyse, Bölgesel Coğrafya, Sistematik Coğrafya konularının belli bir sahada ele alınması değil. çalışma alanında coğrafi görünümün oluşmasında en etkili faktörün belirlenmesi ve bunun nedenlerinin açıklanmasıdır. Bu nedenle, birçok coğrafyacı, coğrafi çalışmalarda son hedefin bölgesel inceleme olduğu kanısındadır ve Bölgesel Coğrafya’yı coğrafi araştırmanın zirvesi olarak görmektedirler. Gerçekten fashionable coğrafi anlayışa göre; Coğrafya, farklı yerlerin kendine özgü farklı özelliklerinin ortaya konulmasıyla, başka bir deyişle, bölgeyi meydana getiren unsurların bölge yapısındaki rollerini araştırmakla uğraşır.

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen sergiyle Şehit Fatih Kalu Kız İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu coğrafya öğretmeni Sözer Vurgun tarafından görme engelli öğrencisi için geliştirdiği dokunsal harita ve çeşitli materyaller tanıtıldı. Şahabettin Mert Fırat, 10 Ocak 1981 yılında Ankara’da doğmuştur. Aslen Antakyalıdır. Babası 1980’li, yılların tanınmış arabesk sanatçılarından Nihat Fırat’dır. Liseyi bitirdikten sonra İsveçte radyo ve televizyon eğitimi almıştır. Ardından Türkiye’ye dönerek Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde eğitim almıştır.

ABD’den Avrupa’ya, Suudi iç iktidar yapısından Türkiye-S. Arabistan ayrışmasına, coğrafyanın yeniden dizaynından Suudi-İran savaşı senaryolarına, Katar-Türkiye yakınlığından Suriye savaşı sonrası açılması planlanan Basra Körfezi cephesinden ABD-İsrail-Mısır-Suud-BAE eksenine kadar çok boyutlu karanlık bir olaydır. 2014 yılında başlayıp 2018 yılında İstanbul Üniversitesi Coğrafya Lisans Bölümünden mezun oldu.

ARDEL Bölgesel Coğrafya’yı; Umumi Coğrafya prensiplerinin bütünü yahut bir kısmının mahdut bir sahaya tatbik edilmesidir şeklinde tanımlamıştır. Kişisel olarak Türkiye ve coğrafya mücadelesinin üstünde bir duruşa inanmıyorum. Son birkaç yıldır, S. Suudi -İran-Türkiye eksenindeki içeriden operasyon”ları izliyorum. Herkese anlatmaya çalıştım, başaramadım. Muhammed bin Zaid üzerinden servis ediliyor, Riyad yönetimi tuzağa düşürülüyordu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*