Referans çerçevesi

Referans çerçevesi olarak da adlandırılan referans çerçevesi, dinamik olarak, bir gövdeye sembolik olarak bağlanmış dereceli çizgilerin sistemi, bedene göreceli olarak noktaların konumunu tanımlamaya yarayan bir sistemdir. Örneğin Dünya yüzeyindeki bir noktanın konumu, Ekvator’dan kuzey ve güney ölçülen enlem dereceleri ve Greenwich, İngiltere’den geçen büyük daireden doğu ve batı ölçülen boylam dereceleri ile tanımlanabilir. ve kutuplar.

Dinamiklerde kullanılan referans çerçeveleri, kaynak olarak bilinen bir noktadan çıkan eksenleri (çizgileri) olan koordinat sistemleri olarak bilinir. Bir düzleme paralel hareket eden bir noktanın konumu (düzlem hareketi) iki sayıyla tanımlanabilir: (1) noktanın dik açılı iki çizgiden düzlemde birbirine dikmesi (dikdörtgen koordinatlar) veya (2). ) bir ucunun başlangıç ​​noktasında sabitlenmiş bir çizginin uzunluğu ve diğer ucun hareket noktasında ve çizginin sabit bir eksenle yaptığı açı (kutupsal koordinatlar). Üç boyutlu hareket, üç dikdörtgen koordinatla veya orijinden ve iki açıdan yayılan bir çizginin uzunluğu (küresel koordinatlar) ile tanımlanabilir; bu açıların biri boylam derecelerine, diğeri ise enlem derecelerine eşittir. Her durumda, kaynaktan noktaya bir çizgi, nokta için konum vektörü olarak bilinir. Nokta hareket ettikçe, pozisyon vektörü hem büyüklük hem de yönde değişir ve noktanın hızı bu değişiklikler açısından tanımlanır.

Açıkçası, Newton’un hareket yasaları sadece “sabit” yıldızlara göre istirahat halindeki bir koordinat sisteminde geçerlidir. Böyle bir sistem bir Newtonyen veya atalet referansı çerçevesi olarak bilinir. Yasalar ayrıca, sabit hızda ve atalet çerçevesine göre dönme olmadan hareket eden herhangi bir sert eksen kümesinde de geçerlidir; Bu kavram Newton veya Galilean görelilik ilkesi olarak bilinir. Dünya’ya bağlı bir koordinat sistemi ataletsel bir referans çerçevesi değildir, çünkü Dünya Güneş’e göre döner ve hızlandırılır. Her ne kadar mühendislik problemlerinin çözümleri Dünya temelli bir referans çerçevesinin ataletsel bir varsayım olduğu varsayılarak tatmin edici bir doğruluk derecesinde elde edilebilse de, Dünya’nın dönüşünün ihmal edilemeyeceği bazı uygulamalar vardır; bunlar arasında jiroskopik bir pusulanın çalışması bulunur. (Bkz. Merkezkaç kuvveti; Coriolis kuvveti.)

Dünyaya göre hareket eden bir gövdeye göre hareket eden bir noktanın konumunu tanımlamak için, hareketli gövdeye bağlı bir referans çerçevesi kullanmak genellikle uygundur. Örneğin, hareketli bir otomobilin motorundaki pistonun hareketi, bloğa göre toprağa göre daha fazla ilgi gösterirken, motorun hareketli parçalarının birbirlerine göre hareketleri, motorların diğerlerinden daha önemli olabilir. bloğa göre hareketler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*