Tarihi Coğrafya Dünyası

Herkese merhaba dostlar, bugün sizlere Doping Hafıza eğitim setlerinden Coğrafya, Biyoloji ve Edebiyat derslerini vereceğim. ELİBÜYÜK’te; Yeryüzünde her hangi bir alanın (gerek coğrafi, gerek doğal, gerekse idari) Bölgesel Coğrafya yönünden araştırılması veya seçilen alanda Coğrafya’nın bütün konularının belli bir plan dahilinde araştırılması veya aynı sahanın Coğrafya’nın bir konusu yönünden araştırılmasıdır. Yani Bölgesel Coğrafya (Mevzii, Ülkeler veya Yerel), genel olarak monografik bir çalışma özelliği taşır ) demektir.

Ankara alçak dağlarla çevrili geniş bir ovanın ortasında yükselen bir tepenin üst düzlüğünü ve yamaçlarını kapsamaktadır. Ankara, doğuda Kızılırmak ve batıda Sakarya nehirlerinin çizdiği kavisler içinde yayvan bir çanağı andıran, çevresindeki dağların kuzey, güney ve doğuda yer yer vadilerle yarıldığı bir alandadır. En yüksek dağı Yıldırım Dağı’dır. İncesu Deresi, Hatip Çayı ve Çubuk Çayı’nın birleşmesiyle Ankara’nın en büyük akarsuyu olan Ankara çayı oluşmuştur (Coğrafya Dünyası, 2014).

Bakanlığım döneminde de Denizli’ye gitmeden önce mutlaka uğradığım yerdir. Şunu söylemek istiyorum: Tek başına İzmir derseniz büyük bir haksızlık olur. İzmir’i sırtını Anadolu’ya döndürüp, kendi içine kapatırsanız da haksızlık olur. Bakanlığım döneminde de İzmir’de çok önemli projelerim oldu. İzmir’i düşünürken tek başına planlamak yetmez, Ege’yi planlamak lazım. Bu coğrafyanın konuşulması lazım İzmir dendiğinde. Ben İzmir’i iyi tanıdığımı düşünüyorum. Çok daha iyi tanıyacağıma inanıyorum.

Geniş bir ders içeriği olan Coğrafya Bilimi, Fiziki, Beşeri ve İktisadi, Bölgesel ve Türkiye Coğrafyası anabilim dallarına ayrılıp bu alanlardaki çeşitli bilim dalları kapsamında, sahasında uzman öğretim elemanlarının özverili çalışmalarıyla eğitim-öğretim hizmetlerine devam etmektedir. Zorunlu ve seçmeli olarak alınan derslerde pratik bilgiler yanında arazi çalışmalarına da büyük önem veren bölümde, öğretmenlik mesleğini seçenler için Orta Öğretim kurumlarında pedagojik formasyon uygulamaları yapılmaktadır.

Biz de Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü olarak, Coğrafya bilimi için çalışmayı idealist ilkelerle hedef edinmiş ve bu ilkelerle çalışacak Coğrafyacılar yetiştirmeyi amaçlayan bir bilim topluluğuyuz. vi ”Jeopolitik”, Alman coğrafyacı Ratzel’in görüşleriyle ifadesini bulan bir siyasi coğrafya terimi ve yaklaşımı olarak Alman militarizmi, Nazi ırkçılığı ve siyasi coğrafyanın kesişiminde yer alan bir terim olarak, yayılmacı ve işgalci doktrinlerin felsefi arka planı olmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*